Prihlásenie

 • Pri príchode kemperov priamo na humno

Milí humnokemperi,
v prípade, že máte záujem stráviť chvíle na Čiernohronskej železnici, prosíme Vás, aby ste si svoje humno rezervovali aspoň 48 hodín vopred.  Je to dôležité z organizačných dôvodov, naše parné lokomotívky sú už staršie dámy, neradi sa presúvajú, ale je to nevyhnutné, aby ste sa autom na náš dvor dostali. 🙂 Ďakujeme.

Národná kultúrna pamiatka Čiernohronská železnica dotvára kolorit regiónu Horehronie už od roku 1908.

Hvizdot parnej lokomotívy sa údolím Čierneho Hrona ozýva viac než sto rokov. Malý vláčik si nenápadne, ale vytrvalo razí cestu hlbokými horami a odoláva nepriazňam času, vrtochom počasia… či človeka. Lesná železnica, v minulosti odsúdená na zánik, dnes patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám v regióne. Je nielen historický a technický unikát. Návštevníkov láka aj svojím silným posolstvom.

Príbeh mladých ľudí, ktorí sa v minulosti vzopreli rozhodnutiu vlády a svoje schopnosti a vedomosti investovali do záchrany kultúrnej pamiatky, sa stal symbolom ľudskej odvahy, odhodlania a vytrvalosti. Nadšenie, ktoré sprevádzalo prvých dobrovoľníkov, cítiť na staničke i po rokoch. Aj v bežný deň tu môžete stretnúť brigádnikov nielen zo Slovenska, ale tiež z iných krajín.

Ak vás zaujíma niečo z minulosti, určite navštívte naše múzeum. Môžete si tu zakúpiť aj suveníry s motívom nášho vláčika.

Pokiaľ sa rozhodnete vo svojom karavane, campervane alebo karavanovom prívese prenocovať na zadnom dvore Čiernohronskej železnice, ponúka sa vám jedinečné spoznanie jej bežného dňa. V areáli staničky sú k dispozícii sociálne zariadenie a sprchy. Ďalej je tu staničná reštaurácia Lampáreň a bufet so sedením, malé múzeum Čiernohronskej železnice.

Vaše deti môžu navštíviť detské ihrisko a súčasný model trate s vláčikom a vagónikmi, ktoré môžu sami i spustiť. Pokiaľ sa rozhodnete v areáli Čiernohronskej železnici prenocovať počas hlavnej turistickej sezóny, teda od 1. 7. do 1. 9., máte možnosť vydať sa na jazdu historickými vagónikmi ťahanými parnými alebo motorovými lokomotívami na všetky tri ponúkajúce trasy – Vydrovo, Dobroč a Šánske.

V areáli Čiernohronskej železnice si môžete rovnako zapožičať i niekoľko kolobežiek a jedinečných cyklodrezín, ktorými sa môžete vydať spoznať miestnu časť Dobroč. Tá je známa svojím svetovým unikátom – hracou futbalovou plochou a tribúnou, cez ktorú vedú koľajnice.

Pokiaľ si plánujete vaše dni predĺžiť a ste nadšencami turistiky, odporúčame navštíviť neďaleký Klenovský Vepor. Ak máte skôr chuť na pohodlnú jazdu na elektrickom bicykli, neváhajte si  ho rezervovať na stránke www.cyklo.horehronie.sk s využitím služby priameho dovozu až k vám.

Z niekoľkých ponúkajúcich cyklotrás v lokalite odporúčame navštíviť cyklotrasu smerujúcu na salaš Zbojská, kde občerstvení a s plnými silami môžete zo sedla Chlipavice pokračovať späť.


Aktivity v okolí

turistikanávšteva pamiatokpomoc na humne
hubárčeniebicyklovanie

Pravidlá

Príchod: podľa dohodyPo príchode: stretnutie s majiteľmi
Odchod: podľa dohodyDomáce zvieratá: ÁNO

Čo nájdeš na humne

Ceny

Maximálny počet kemperov na humne je 8. Miesto je vhodné pre dve skupiny.

 • Dospelá osoba na noc
  11,00 €
 • Deti do 15 rokov
  4,00 €
 • Príspevok obci

  Keďže prenájom humien od majiteľov nepatrí do kategórie ubytovacích zariadení, majiteľ nemá obci ako odviezť daň za ubytovanie za každého hosťa. Nechceme, aby obce prichádzali o dane z ubytovania, preto v lete 2021 testujeme, ako to vieme zabezečiť. 1 Euro za noc na osobu odvedieme Oblastnej organizácii cestovného ruchu Horehronie, ktorá ho poskytne obci Čierny Balog na jej rozvoj. Tento príspevok je už zarátaný vo finálnej v cene za osobu na noc.

  1,00 €

Poloha

Recenzií (2)

5.0 z 5,0
Hodnota za peniaze 5.0
 • Martin Mojzeš
  02/08/2021 o 2:12

  Čiernohronská železnica je zaslúžene legenda a možnosť kempovať priamo na stanici je úplne exkluzívna. Nesmierne príjemní ľudia všade naokolo. Záchod a wc železničiarske, no lepšie než v mnohých slovenských kempoch. Medzi cca 8-17 je v sezóne na stanici ruch, inak príjemný pokoj. Reštaurácia na stanici je úplne skvelá (jedlo, koláčik, káva). Pri príchode aj odchode je potrebné prejsť kúsok cez koľajnice – karavanom odporúčam ísť opatrne a s rozumom.

  Najradšej máme výlet do Vydrovskej doliny. Výlety po lesníckom skanzene zvládnu deti aj od 2 rokov (možno trochu nosenia na koni, no dajú sa nájsť aj maliny a jahody;). Dajú sa požičať aj cyklodrezíny a majú neďaleko aj novú cyklocestu.

  Miesto, ktoré stojí za to zažiť a projekt, ktorý stojí za to podporiť.

  Užitočná recenzia1
 • Martin Basila
  23/07/2021 o 10:43

  Ciernohorska zeleznicka je sama o sebe perfektny projekt a zazitok pre nas dospelych a deti. Moznost zaparkovat karavan priamo v depe vedla parnej lokomotivy je ceresnicka na torte. Je to velky zazitok byt priamo v srdci projektu. Bilikovici a dobrovolnici na CHZ su velmi prijemni a napomocni. Sprcha a WC su “zelezniciarske” ale nic im nechyba a velmi dobre pozluzili. Rovnako je k dispozicii elektrika na napajanie karavanu. S rodinou sme prejazdili vsetky trate, stravili pekny cas v uzasnom Lesnickom skanzene a dobre sa najedli v restike na stanici. Vrelo odporucame!:)

  Užitočná recenzia3

Pridaj recenziu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hodnota za peniaze

Overené humno

Rezervácia

Deti 0
Počet osôb 1
Počet osôb
Máš kupón?
Kupón bol pridaný
Prihlás sa a rezervuj

Hvizdot parnej lokomotívy sa údolím Čierneho Hrona ozýva viac než sto rokov. Malý vláčik si nenápadne, ale vytrvalo razí cestu hlbokými horami a odoláva nepriazňam času, vrtochom počasia... či človeka.

Lesná železnica, v minulosti odsúdená na zánik, dnes patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám v regióne.
Je nielen historický a technický unikát, ale návštevníkov láka aj svojím silným posolstvom. Príbeh mladých ľudí, ktorí sa v minulosti vzopreli rozhodnutiu vlády a svoje schopnosti a vedomosti investovali do záchrany kultúrnej pamiatky, sa stal symbolom ľudskej odvahy, odhodlania a vytrvalosti.

Nadšenie, ktoré sprevádzalo prvých dobrovoľníkov, cítiť na staničke i po rokoch. Veríme, že táto atmosféra očarí aj Vás.

2 osôb má toto miesto medzi obľúbenými